Ako si vybrať neoprén?

Kvalitný neoprénový oblek by mal byť súčasťou výbavy každého plavca, potápača, freedivera alebo dovolenkára. Ale ako si vybrať neoprén? Niekedy môže byť ťažké sa správne rozhodnúť a tak sa pokúsime vám to najviac uľahčiť a pomôcť pri výbere.

Neoprén chráni pred chladom a slnkom

Základnou funkciou neoprénu je tepelná ochrana v chladnej vode. Je priam nevyhnutný, ak teploty vody nie sú najideálnejšie. Voda dokáže ochladiť ľudské telo až 20-krát rýchlejšie ako vzduch a tak chrániť sa pred podchladením pri dlhšom pobyte vo vode je veľmi dôležité. Neoprén nás taktiež chráni aj pred oderom a škodlivým slnečným žiarením. V teplom počasí, kedy sa potrebujeme chrániť len pred slnečným žiarením, je možné použiť aj lycrové tričká, tzv. rash guards, s dlhým alebo krátkym rukávom.

Čo mám pri výbere neoprénu zohľadniť?

Dôležité je si ujasniť kedy a na čo chcem neoprén používať. Bude to v lete? Chcem v ňom plávať? Šnorchlovať? Potápať sa? Otázky ako tieto, vám pomôžu presne zistiť, čo neoprén musí spĺňať, aby bol vhodný na plánované použitie.

Druh neoprénu

Základné rozdelenie neoprénov je podľa použitia. To na čo budete potrebovať neoprén ovplyvňuje spôsob, akým je neoprén vyhotovený. Príkladom je neoprén na plávanie na otvorenej vode. Keďže v ňom plánujeme plávať, neoprén musí byť flexibilný a poskytovať potrebnú flexibilitu. Zároveň však, musí chrániť pred chladom. A preto je šitý z viacerých hrúbok materiálu.

Preto je dobré si ujasniť čo v danom neopréne chcem robiť a podľa toho hľadať.

ako si vybrat neopren
Správny výber neoprénu je podmienený tým, na čo konkrétne chceme neoprén využívať

Hrúbka neoprénu

Keď už vieme na čo konkrétne budeme chcieť neoprén využívať, ďalším krokom je zadefinovať si v akej vode ho chceme využívať. Všeobecne platí, že čím hrubší neoprén, tým lepšími termoizolačnými vlastnosťami disponuje. Ide o dôležitý údaj, keďže sa chceme dostatočne chrániť pred chladom. Treba však, ale povedať, že čím hrubší neoprén, tým menšia je jeho flexibilita a voľnosť pohybu je obmedzená.

Hrúbku neoprénu preto starostlivo zohľadnite na základe teploty vody v akej sa budete nachádzať.

Orientovať sa môžete aj tabuľkou nižšie. To aký hrubý neoprén potrebujete vy osobne závisí však aj od toho ako veľmi citliví na chlad ste. Niektorí budú potrebovať ešte hrubší a iní možno naopak, tenší neoprén.

[table id=1 /]

Veľkosť neoprénu

Veľkosť neoprénu je taktiež veľmi kľúčová. Ovplyvňuje to, či si neoprén bude správne plniť funkciu, a chrániť vás pred chladom. Na to, aby neoprén „fungoval“, musí byť veľkosť správna. Ak by bol neoprén priveľký, prúdila by do neho studená voda a vám by bola stále zima. Ak by bol naopak primalý, necítili by ste sa pohodlne a z príjemného zážitku by sa stalo trápenie.

Ako viem, že mi je neoprén dobrý?

Na to, aby sme dokázali vybrať správnu veľkosť je dobré sa pomerať. Kľúčové rozmery sú pás, hrudník, boky a výška. Pri výbere je dobré si neoprén aj vopred vyskúšať. Odporúčame preto navštíviť špecializovanú predajňu, kde vám budú vedieť pomôcť a poradiť pri výbere osobne.

Neoprén nesmie tlačiť, dusiť vás okolo krku alebo obmedzovať pri pohybe. Musíte sa v ňom cítiť príjemne, voľne dýchať a byť schopný sa voľne pohybovať. 

V prípade potreby je možné neoprén ušiť aj na mieru, alebo ho upraviť podľa vašich potrieb. Neoprén tak bude sedieť ako uliaty a vy sa budete môcť plne sústrediť na užívanie si vodného sveta.


Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať!

Tel: 0944 90 90 04
E-mail: info@plutvy.sk