Typy neoprénov

Suché neoprény sa používajú pri teplote vody medzi 15°C a -2°C. Ochránia Vás pred chladnou, znečistenou vodou. Majú vysoké termoizolačné vlastnosti, pretože obsahujú vrstvu vzduchu medzi telom a oblekom. Sú vybavené regulačnými ventilmi, s ktorými si podľa potreby vzduch regulujete. Na zápästiach a krku je suchý oblek tesnený latexovými alebo hladkými neoprénovými manžetami. Obliekanie a vyzliekanie uľahčuje vodotesný zips, ktorý je všitý na zadnej strane obleku. Potápanie so suchým oblekom je komfortné a pohodlné, telo ostáva pod vodou suché, chránené pred prechladnutím, vďaka čomu si môžete vychutnať krásu podmorského sveta dlhšie.

Polosuché neoprény sú hrubšie neoprénové obleky, ktoré sa používajú v 20°C až 10°C vode. Manžety na rukách, nohách a krku sú vyrobené zo špeciálnych AquaStop materiálov, ktoré zabraňujú preniknutiu vody pod neoprén. Obleky obsahujú väčšie množstvo bubliniek a tak sa používajú pásové záťaže pre elimináciu nadnášania spôsobené práve týmito bublinkami. S narastajúcou hĺbkou sa oblek komprimuje, stráca vztlak a tepelnú izoláciu. Preto neoprén obsahuje aj regulačný ventil, ktorým ho nafúknete a vztlak vyrovná. Termoizoláciu zvýšite aj použitím krátkeho neoprénu pod oblek.

Mokré neoprény sú najrozšírenejšie a najpoužívanejšie neoprény. Mokré sa nazývajú preto, lebo do obleku prenikne určité množstvo vody, ktorú však telo dokáže ohriať. Využívajú sa v teplej 25°C až 10°C vode a vyrábajú sa buď ako jednodielne obleky alebo dvojdielne. Krátke aj dlhé varianty oblekov sú vyrábané z pevných neoprénových materiálov rôznych hrúbok. Čím je hrúbka neoprénových oblekov väčšia, tým je termoizolácia lepšia. Treba však poznamenať, že čím je neoprénový materiál hrubší, tým je tvrdší a menej poddajný.